środa, 28 listopada 2012

Choinka karczoch 1

Tym razem coś innego niż bombka, ale wykonane tym samym sposobem. Choinkę zaczynamy robić od jej podstawy i kończymy na czubku. Zanim zaczniemy przypinać trójkąty, należy przypiąć u dołu  stożka tasiemkę, która zakryje styropian. Do choinki dokupiłam szpilki z kolorowymi kuleczkami, które posłużyły jako bombki :)


wtorek, 27 listopada 2012

Bombka karczoch 2, 3, 4

Przygodę z robieniem bombek karczochów rozpoczęłam w zeszłym roku. Wtedy też powstały te 3 bombki, których zdjęcia są poniżej.








niedziela, 25 listopada 2012

Jak zrobic bombkę karczochową?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego najwyższy czas zacząć przygotowywać bożonarodzeniowe ozdoby. Mam dla Was propozycję wykonania, bardzo fajnej bombki, która nie tylko urozmaici Waszą choinkę, ale także posłuży jako świetny i oryginalny prezent.

 BOMBKA KARCZOCHOWA

Wbrew pozorom, bombka karczochowa jest bardzo prosta w wykonaniu i każdy kto ma trochę czasu i cierpliwości powinien ją zrobić bez większych problemów.

Do wykonania bombki potrzebne nam będą:

- styropianowa kula o średnicy 8cm (może być mniejsza lub większa w zależności od wielkości bombki jaką chcemy wykonać)


 

- szpilki ( są to specjalne szpilki do styropianu ) w sklepie jak powiecie, że chcecie szpilki do styropianowych ozdób, to na pewno będą wiedzieć o co chodzi)
 

- wstążka o szerokości 25mm (kolory dowolne), najlepiej satynowa, ale mogą też być wstążki z innych materiałów. Na bombkę o śr.8cm potrzeba ok.6m wstążki. Gdy używamy dwóch kolorów wtedy kupujemy ok.3m z każdego koloru.
- wstążka 5mm (potrzebna do zrobienia zawieszki w naszej bombce)



Wykonanie bombki

1. Tniemy wstążki na ok.7cm paski


 2. Odcinamy kawałek wstążki i przypinamy w dowolnym miejscu, wyznaczając 
     początek naszej pracy.



3. Z pasków wstążki tworzymy trójkąty i przypinamy do styropianu. Każdy 
    trójkąt przypinamy trzema szpilkami (zdj. poniżej)




4. Czynność powtarzamy, aż uzyskamy kwadrat.



5. Kolejny rząd zaczynamy od przypięcia nowych trójkątów pomiędzy te z
    pierwszego rzędu.



 ...aż powstanie coś takiego


6. Mamy już 2 rzędy naszej robótki. Trzeci i kolejny rząd robimy tak samo jak 
   drugi.  (dowolność układania kolorów wg. własnych upodobań)


7. Zakończenie bombki- pod koniec robótki wstążka z trójkątów zaczyna nachodzić na siebie.  Należy wtedy  zacząć przypinać trójkąty podginając rogi pod spód w celu ukrycia szpilek. Trójkąty dodajemy do czasu, aż przestanie być widoczny styropian. 

8. Kulę kończymy przypinając kawałek wstążki i wpinamy szpilki w jego krótsze brzegi.

9. Na koniec przypinamy cienką wstążkę, aby zrobić zawieszkę do powieszenia. Jeśli zostanie nam trochę wstążki możemy zrobić kokardę i przyczepić na górze naszej bombki.


To chyba tyle :) Mam nadzieję, że udało mi się to dobrze wytłumaczyć. Jakbyście mieli jakieś pytania, to piszcie w komentarzach :)


A to efekt końcowy mojej dzisiejszej bombki :)




środa, 21 listopada 2012

Komplet Minnie Mouse

W dniu dzisiejszym, pewna mała dama stała się właścicielką tego oto kompletu Myszki Minnie, który dla niej zrobiłam. Mam nadzieję, że będzie się podobał :)




 Czapka Myszki Minnie

 Torebka Myszki Minnie

niedziela, 11 listopada 2012

ABC szydełkowania - cz.2. podstawowe ściegi szydełkowe

 Dzisiaj będzie wpis dotyczący podstawowych ściegów szydełkowych. Na pewno dla wielu osób odczytanie rysunków będzie wydawało się bardzo zagmatwane, ale w rzeczywistości, ściegi te są bardzo proste w wykonaniu. Pod rysunkami znajdują się opisy, które mam nadzieję, pomogą Wam zrozumieć dany schemat.  
Dla lepszego zrozumienia danych ściegów, umieściłam krótkie filmiki znalezione na youtube.

Łańcuszek

Od łańcuszka zaczynamy wszystkie szydełkowe robótki.


 1. Nitkę owinąć wokół palców lewej dłoni jak na rysunku.

 
 2. Szydełko wsunąć od dołu w pętelkę na kciuku, objąć haczykiem szydełka nitkę owiniętą schodzącą z palca wskazującego i przeciągnąć przez pętelkę. Wysunąć kciuk z pętelki.

 3. Pętelka początkowa jest gotowa i leży na szydełku. Pętelkę nieco rozciągnąć, by luźno leżała na szydełku, jednak się z niego nie zsuwała.

 4. Pętelkę początkową przytrzymać palcem wskazującym i kciukiem. Szydełko leży przed nitką schodzącą z palca wskazującego. Prowadząc czubek szydełka za nitkę, objąć ją haczykiem.


 5. Przeciągnąć szydełko przez pętelkę początkową razem z zahaczoną nitką.


6. Powtarzać punkt 4-5, aż do osiągnięcia odpowiedniej ilości oczek, przy czym ostatnie oczko przytrzymywać za każdym razem kciukiem i palcem środkowym.





Mając zrobiony łańcuszek możemy robić dalsze ściegi naszej robótki.


Oczko ścisłe

 1. Wkłuć szydełko w drugie oczko od szydełka, unosząc szydełkiem obie nitki oczka. Objąć haczykiem nitkę schodzącą z palca, ruchem od tyłu do przodu.

2. Nitkę przeciągnąć. Teraz leżą na szydełku 2 pętelki. Na nowo zahaczyć nitkę i przeciągnąć przez obie pętelki.

3. Pierwsze oczko ścisłe jest gotowe. Teraz wkłuć szydełko w następne oczko łańcuszka,  również unosząc obie nitki oczka i powtórzyć czynności 1-2.
 4. Po przerobieniu całego rządka wykonać jedno oczko zwrotne łańcuszka, czyli narzucić nitkę na szydełko i przeciągnąć przez pętelkę.

 5. Robótkę obrócić, po czym wbić szydełko w pierwsze oczko poprzedniego rządka i wykonać oczko zwrotne. Przerabiać oczka ścisłe jak opisane w punktach 1 i 2.




Zakańczanie robótki

 Po przerobieniu odpowiedniej ilości rzędów, obciąć nitkę, jednak nie za krótko. Koniec nitki przeciągnąć przez ostatnią pętelkę znajdującą się na szydełku i zaciągnąć.


Półsłupki



1. Narzucić nitkę i wbić szydełko w przewidziane oczko. Przeciągnąć nitkę.
2. Na szydełku są 3 pętelki. Narzucić nitkę i przeciągnąć przez wszystkie 3 pętelki.
3. Półsłupek jest gotowy. Powtarzać czynność 1 i 2. Każdy rząd zaczyna się się podaną lub zaznaczoną na schemacie liczbą oczek zwrotnych łańcuszka, zastępujących 1.półsłupek. Ostatni półsłupek zawsze przerabiamy w najwyższym oczku zwrotnym łańcuszka poprzedniego rzędu.




Słupki
 1. Zahaczyć szydełkiem nitkę i wkłuć w 4 oczko od szydełka. Ponownie objąć szydełkiem nitkę.

 2. Narzuconą nitkę przeciągnąć przez oczko poprzedniego rzędu. Na szydełku leżą teraz 3 pętelki. Objąć szydełkiem nitkę.

 3. Nitkę przeciągnąć przez 2 z trzech leżących na szydełku pętelek. Na szydełku leżą teraz 2 pętelki.

 4. Nitkę przeciągnąć przez obie pętelki. Słupek jest gotowy. 3 oczka zwrotne łańcuszka przed tym słupkiem zastępują pierwszy słupek rzędu. Następny słupek zahaczyć szydełkiem nitkę, wkłuć w następne oczko i powtórzyć kroki 1-4.

 5. Po zrobieniu całego rzędu wykonać 3 oczka zwrotne łańcuszka i odwrócić robótkę. Te 3 oczka zwrotne zastępują każdorazowo pierwszy słupek rzędu.


6. Ostatni słupek rzędu wkłuwać w najwyższe oczko zwrotne łańcuszka poprzedniego rzędu.




czwartek, 8 listopada 2012

ABC szydełkowania - cz.1. przybory oraz czytanie schematów

Ponieważ niektórzy chcieliby nauczyć się szydełkować, postanowiłam poświęcić na to kilka postów.

Szydełko

Zanim zaczniemy szydełkować, powinniśmy wybrać odpowiednie szydełko. Szydełka mają różne rozmiary. Im większy numer szydełka, tym sploty będą większe. 
 Trzymanie szydełka

Szydełko można trzymać na dwa sposoby:
1. Szydełko trzymane jak ołówek
2. Szydełko trzymane jak nóż 
Nici 
W zależności od tego co chcemy zrobić, mamy do wyboru całą gamę nici i włóczek.
Zasada jest taka, że im grubsza nić tym większy rozmiar szydełka musimy użyć.

 Do kordonków, używamy zwykle szydełek o najniższej numeracji, a do włóczek o wyższej.

 Włóczki wybieramy zwykle pod względem ich przeznaczenia. Np. na czapkę dla dziecka musimy wybrać taką, żeby była miękka i miła w dotyku, a nie  np. gryząca :)


Skąd wiemy jaki numer szydełka, do jakiej włóczki? - Zazwyczaj na motku wełny czy kordonku powinno być to napisane. Niekiedy numeracja na włóczkach jest tylko dla drutów. Wtedy bierzemy szydełko o takim rozmiarze co druty.
Dodatkowo, na większości wzorów robótek, powinna znaleźć się informacja jaką wełnę i jakie szydełko należy do danej robótki użyć.



Czytanie schematów

Żeby zacząć robić na szydełku, należy najpierw nauczyć się czytania schematów. W schemacie, każdy znak przyporządkowany jest danemu rodzajowi oczka. Pojedynczy znak oznacza 1 oczko, 1 rząd znaczków - 1 rząd oczek. Rzędy nieparzyste czyta się od prawej do lewej, rzędy parzyste od lewej do prawej. Kolejność znaków odpowiada zatem kolejności przerabiania. Numery rzędów znajdują się przy krawędziach i rosną od dołu ku górze. Początek z oczek łańcuszka również jest zaznaczony, jednak nie jest liczony jako rząd. Każdy rząd robótki należy rozpocząć zaznaczoną na schemacie ilością oczek łańcuszka, zastępujących 1 oczko.

Niżej podaję objaśnienia najczęściej używanych symboli szydełkowych


Przykładowy schemat wzoru szydełkowego

Jak widać w objaśnieniach powyższych symboli, niektóre z nich, mimo że symbolizują to samo, różnią się. Dlatego przed zaczęciem robótki najlepiej  zapoznać się z objaśnieniami jej schematu.
 

Następne posty poświęcę poznawaniu i wykonywaniu podstawowych ściegów szydełkowych :)