niedziela, 11 listopada 2012

ABC szydełkowania - cz.2. podstawowe ściegi szydełkowe

 Dzisiaj będzie wpis dotyczący podstawowych ściegów szydełkowych. Na pewno dla wielu osób odczytanie rysunków będzie wydawało się bardzo zagmatwane, ale w rzeczywistości, ściegi te są bardzo proste w wykonaniu. Pod rysunkami znajdują się opisy, które mam nadzieję, pomogą Wam zrozumieć dany schemat.  
Dla lepszego zrozumienia danych ściegów, umieściłam krótkie filmiki znalezione na youtube.

Łańcuszek

Od łańcuszka zaczynamy wszystkie szydełkowe robótki.


 1. Nitkę owinąć wokół palców lewej dłoni jak na rysunku.

 
 2. Szydełko wsunąć od dołu w pętelkę na kciuku, objąć haczykiem szydełka nitkę owiniętą schodzącą z palca wskazującego i przeciągnąć przez pętelkę. Wysunąć kciuk z pętelki.

 3. Pętelka początkowa jest gotowa i leży na szydełku. Pętelkę nieco rozciągnąć, by luźno leżała na szydełku, jednak się z niego nie zsuwała.

 4. Pętelkę początkową przytrzymać palcem wskazującym i kciukiem. Szydełko leży przed nitką schodzącą z palca wskazującego. Prowadząc czubek szydełka za nitkę, objąć ją haczykiem.


 5. Przeciągnąć szydełko przez pętelkę początkową razem z zahaczoną nitką.


6. Powtarzać punkt 4-5, aż do osiągnięcia odpowiedniej ilości oczek, przy czym ostatnie oczko przytrzymywać za każdym razem kciukiem i palcem środkowym.





Mając zrobiony łańcuszek możemy robić dalsze ściegi naszej robótki.


Oczko ścisłe

 1. Wkłuć szydełko w drugie oczko od szydełka, unosząc szydełkiem obie nitki oczka. Objąć haczykiem nitkę schodzącą z palca, ruchem od tyłu do przodu.

2. Nitkę przeciągnąć. Teraz leżą na szydełku 2 pętelki. Na nowo zahaczyć nitkę i przeciągnąć przez obie pętelki.

3. Pierwsze oczko ścisłe jest gotowe. Teraz wkłuć szydełko w następne oczko łańcuszka,  również unosząc obie nitki oczka i powtórzyć czynności 1-2.
 4. Po przerobieniu całego rządka wykonać jedno oczko zwrotne łańcuszka, czyli narzucić nitkę na szydełko i przeciągnąć przez pętelkę.

 5. Robótkę obrócić, po czym wbić szydełko w pierwsze oczko poprzedniego rządka i wykonać oczko zwrotne. Przerabiać oczka ścisłe jak opisane w punktach 1 i 2.




Zakańczanie robótki

 Po przerobieniu odpowiedniej ilości rzędów, obciąć nitkę, jednak nie za krótko. Koniec nitki przeciągnąć przez ostatnią pętelkę znajdującą się na szydełku i zaciągnąć.


Półsłupki



1. Narzucić nitkę i wbić szydełko w przewidziane oczko. Przeciągnąć nitkę.
2. Na szydełku są 3 pętelki. Narzucić nitkę i przeciągnąć przez wszystkie 3 pętelki.
3. Półsłupek jest gotowy. Powtarzać czynność 1 i 2. Każdy rząd zaczyna się się podaną lub zaznaczoną na schemacie liczbą oczek zwrotnych łańcuszka, zastępujących 1.półsłupek. Ostatni półsłupek zawsze przerabiamy w najwyższym oczku zwrotnym łańcuszka poprzedniego rzędu.




Słupki
 1. Zahaczyć szydełkiem nitkę i wkłuć w 4 oczko od szydełka. Ponownie objąć szydełkiem nitkę.

 2. Narzuconą nitkę przeciągnąć przez oczko poprzedniego rzędu. Na szydełku leżą teraz 3 pętelki. Objąć szydełkiem nitkę.

 3. Nitkę przeciągnąć przez 2 z trzech leżących na szydełku pętelek. Na szydełku leżą teraz 2 pętelki.

 4. Nitkę przeciągnąć przez obie pętelki. Słupek jest gotowy. 3 oczka zwrotne łańcuszka przed tym słupkiem zastępują pierwszy słupek rzędu. Następny słupek zahaczyć szydełkiem nitkę, wkłuć w następne oczko i powtórzyć kroki 1-4.

 5. Po zrobieniu całego rzędu wykonać 3 oczka zwrotne łańcuszka i odwrócić robótkę. Te 3 oczka zwrotne zastępują każdorazowo pierwszy słupek rzędu.


6. Ostatni słupek rzędu wkłuwać w najwyższe oczko zwrotne łańcuszka poprzedniego rzędu.




19 komentarzy:

  1. Dzięki Ci Dobra Kobieto za ten kursik. Od niedawna próbuję przypomnieć sobie wzory szydełkowe. Ostatnio dłubałam szydełkiem dawno temu, bo jakieś 25 lat i zupełnie zapomniałam o co w tym wszystkim chodzi. Mm wprawdzie książkę "Wzory szydełkowe" wygrzebaną z półki u cioci, ale ten Twój kursik jest bardziej zrozumiały...przynajmniej dla mnie. Myślę, że przy pomocy Twoich wskazówek wpadnę w nałóg szydełkowania. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Ostatnio mnie coś natchnęło na szydełko i dzięki temu trafiłam tutaj. Wieki się w to nie bawiłam a wcześniej to serwetki dziergałam a jeszcze wcześniej sukienki sweterki czapki lalkom robiłam. Mnie zaraziła babcia :). Chciałam sobie te wszystkie ściegi poprzypominać, ale tak patrze na Twoje rysunki to to jest jak z jazdą na rowerze - nie zapomina się. Także jak moje dziecko wyzdrowieje po szydełko po włóczki i do dzieła :). Bardzo dziękuje za przypomnienie :) jak coś stworze się odezwę. Czapeczki cudeńka. Pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
  3. dzięki jestem 45 letnią mamą z wolnym czasem.po tym kursie mam co robć

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dziekuje za ten artykul, nie moglam sobie przypomniec polskich nazw sciegow, teraz juz wszystko mam jasne...

    OdpowiedzUsuń
  5. czesc anonimowa 45, ja jestem 56 letnia mama i wiem jak sie szyje zakiety, moze chcesz poznac nowe techniki? zapraszam :))))

    OdpowiedzUsuń
  6. Witaj to jesa świetne lekcję jakiś tydzień temu kupiłam gazetę z robotkami na szydelku wczoraj szydelko i nici a dzisiaj od rana siedzę i z łatwością przypominam sobie jak się robi na szydelku dzięki Tobie wychodzi całkiem nieźle ...szkoda ze obiad się sam nie zrobi świetnie :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogę pomóc :) a obiad na pewno wyjdzie pyszny.

      Usuń
  7. świetny i przejrzysty ten kurs rysunkowy.Czy mozesz pokazać jak obrobic robótkę 1 okr.o.rakowych?
    pozdrawiam serdecznie Rowa.podaję adres row45@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. ja rownież dziekuje za swietny kurs.dopiero zaczyna zabawe z szydelkiem i jest to bardzo dla mnie pomocne :)

    OdpowiedzUsuń
  9. 9nstrukcja super choc szydelko to nie dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  10. Super post, dziekuję bardzo :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Heh, bardzo dziękuję za poradnik, może to dziwne, ale mam 13 lat i bardzo interesuję się szydełkowaniem =)

    OdpowiedzUsuń
  12. Szydełkuje od jakiegoś czasu i tak.. chcąc cos sprawdzić woadl mi ten blog. Wprowadza kekko w błąd bo to co podajesz jako oczka svislr to właściwe półsłupki (mam kilja ksiązek o szydełkowaniu), a półsłpki u Ciebie to faktycznie półsłupki z narzuciną nitka. Nie wprowadzaj ludzi w błąd....

    OdpowiedzUsuń
  13. Szydełkuje od jakiegoś czasu i tak.. chcąc cos sprawdzić woadl mi ten blog. Wprowadza kekko w błąd bo to co podajesz jako oczka svislr to właściwe półsłupki (mam kilja ksiązek o szydełkowaniu), a półsłpki u Ciebie to faktycznie półsłupki z narzuciną nitka. Nie wprowadzaj ludzi w błąd....

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  15. Super poradnik w szczególności dla osób zaczynających swoja przygodę z włoczkami - czyli dla mnie :) Mam już swoją pierwszą włóczkę https://alewloczka.pl/pl/c/Drops-Merino-Extra-Fine/41 i zaczynam powoli pracę. Jak tylko coś mi się uda zrobić to od razu pochwalę się tym.

    OdpowiedzUsuń
  16. Dziękuję za bardzo fajny kurs. Dopiero zaczynam przygodę z szydelkiem. Bardzo prosto wytłumaczone i pokazane. Teraz wiem co będę robić wieczorem

    OdpowiedzUsuń
  17. Fajny kurs dla początkujących. Spotkałam w opisie termin oczko wydłużone. Moze wiesz czy chodzi o po prostu wyciągniętę, dłuższe niż wskazywałby na to rozmiar szydełka?

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo fajnie opisane i te obrazki, jednak jest jedno ALE, opisujeś jak zrobić półsłupek, jednak nie jest to półsłupek! Opis dotyczy PÓŁŚŁUPKÓW NAWIJANYCH, jeśli ktoś się uczy z Twojego kursu i w opisie robótki ma wykonać półsłupki, to wykona je źle niestety. Warto byłoby poprawić błąd, bo półsłupek i półsłupek nawijany dają inne efekty w robótce końcowej.

    OdpowiedzUsuń